کارآفرینان صنعت استان خراسان رضوی

دوشنبه 16 بهمن 1396 02:44 ب.ظنویسنده : مشهد تخفیف

 

شروع پارت لاستیك با تولید محصولات ساده ای نظیر پاشنه كفش بود . این شركت در سال 1369 ، تولید قطعات خودرو را در برنامه كاری خود قرار داد . به تدریج فعالیت شركت گسترش یافت . اما این گسترش با یك وقفه همراه بود .

 مهندس ایرج یزدانبخش

مدیرگروه كارخانجات پارت لاستیك

او گفته هایش را با شعر آغاز كرد :

صاحبدلی به مدرسه آمد زخانقاه

بشكست عهد صحبت اهل طریق را

گفتم میان عابد و عالم چه فرق بود

تا اختیار كردی از آن این طریق را

گفت آن گلیم خویش به در می برد ز موج

وین جهد می كند كه بگیرد غریق را .

من شاید جزو معدود افرادی باشم كه توان فكری و جسارت كاری خود را به طور ناگهان و اتفاقی به دست نیاوردم بلكه از سن 14 سالگی یاد گرفتم كه باید خوب فكر كنم و افكارم را در امور كاربردی سازماندهی كنم . برای هر موضوعی سؤالی در ذهن داشتم و سعی می كردم جوابش را پیدا كنم و این ذهن كنجكاو خیلی مرا اذیت می كرد . گاهی كار به جایی می رسید كه تنبیهم كنند ولی من دست از جستجو بر نمی داشتم . این افكار روز به روز بیشتراوج می گرفت . تا اینكه پاسخ سؤالاتم را پیدا می كردم و این پاسخ ها افق جدیدی را برای من می گشود و حركت جدیدی را در وجود من متبلور می كرد . در 14 سالگی به دلیل شرایط بد مالی ،‌پدرم را قانع كردم مرا به تهران بفرستد چون تهران بستر مناسبی برای رشد تفكرات من بود . این بستر مناسب در محیطی مناسب رشد پیدا كرد . از این رو تهران را عامل عمده در ایجاد شهامت و بنیاد نهادن تفكرات خلاق خودم می دانم شروع خدمتم در مركز آمار ایران بود كه در آن با عدد و رقم و تحلیل سر و كار داشتم . ایرانگردی و معاشرت با قومهای مختلف ، طبقات مختلف ،‌از رؤسای ایل گرفته تا ساده ترین زندگی ها ،‌خمیرمایه خوبی در زندگی من ایجاد كرد . گر چه من در مركز آمار از وزرا و مقامات بالا نشان تشویق دریافت كردم ولی آن موقع اعتقاد داشتم بیش از 20% از انرژی من صرف تعالی نمی شود تا در سال 60 كه بازنشسته شدم و به صنعت رو آوردم . آنچه كه می توانم بگویم این است كه در صنعت 100%‌انرژیم مصرف شد .

او در ابتدا با سرمایه اندكی كه از فروش منزل مسكونی خود (‌حدود یك میلیون تومان ) بدست آورد كار خود را آغاز كرد و تنها وسیله او یك وسیله پیكان جوانان بود كه به صورت وانت با آن باركشی می كرد . بعدها وانتی گرفت كه گهگاه به عنوان سرویس كارخانه از آن استفاده می كرد . برادر و خواهرزاده اش در ابتدای كار مانند یك كارگر ساده از كارشناسان خارجی آموزش گرفته و این آموزش را به كارگران منتقل می كردند . شركت پارت لاستیك فعالیت خود را از سال 1363در منطقه چاهشك در كیلومتر 15 جاده مشهد قوچان آغاز كرد . در آغاز مساحت شركت دو هزار متر مربع ، مساحت ساختمان ها 800 متر مربع و تعداد كاركنانش ده نفر بود .


شروع پارت لاستیك با تولید محصولات ساده ای نظیر پاشنه كفش بود . این شركت در سال 1369 ، تولید قطعات خودرو را در برنامه كاری خود قرار داد . به تدریج فعالیت شركت گسترش یافت . اما این گسترش با یك وقفه همراه بود . پارت لاستیك در اواخر سال 1372 و اوایل سال 1373 با كاهش حجم فروش ،‌افزایش قیمت ارز و مواد اولیه مواجه شد و لذا دچار مشكل كیفی گردید ،‌به نحوی كه در عمل به سیاست های انقباضی روی آورد . در این دوره یك نوبت كاری از مجموعه سه نوبت حذف گردید . با شكوفایی صنعت خودرو در سال 1374 شركت مجددا روند رو به رشد خود را آغاز نمود . تعداد كاركنان گروه كارخانجات از 974 نفر در بهمن سال گذشته به 2016 نفر در دی ماه افزایش یافته است . از این حیث این كارخانه سهم مهمی در اشتغالزایی در كشور  داشته است .

ایرج یزدان بخش وقتی وارد چاهشك شد شروع كار را ملموس دید . و اظهار امیدواری كرد كه تولیدات خود را در سالهای آینده افزایش بخشد . این اظهار امیدواری او به زودی جامه عمل پوشید و او را به چنان موفقیت هایی رساند كه علاوه بر سهم بزرگی كه در اشتغالزایی ایجاد كرد ، توانست لوح تقدیر از ریاست جمهوری به عنوان واحد نمونه كشوری در سال 1382 به دست آورد . البته توسعه پارت لاستیك با تاسیس كارخانجان جدید همراه شد و در حال حاضر گروه كارخانجات پارت لاستیك شامل شركت های پارت لاستیك ،‌همگرتوس ، شیمی پیدایش ، پویاگستر خراسان ،‌بسپار سازه توس ، و بسپارتابان می باشد .

او جهش و تعالی خود را مرهون لطف خداوندی می داند و معتقد است كه این لطف شامل همه است ولی در انسانهای عاشق به خلق و وطن این لطف قوی تر و اجرائی تر عمل می كند . مردی كه بدون حمایت هیچ نهاد و سازمانی با سرمیه اندك شروع به كار كرد با چهره ای خسته ولی امیدوار ،‌فنجان چایش را با آرامی می نوشد . وقتی یه صحبت هایش گوش می سپاری می فهمی مصرف كردن تمام انرژی یعنی چه ؟

دوست دارم كه هر كس كه باور نمی كند در این مملكت می شود خلق ارزش كرد بیاید ما را ببیند ، مسیر حركت ما را دنبال كند و دریابد چگونه در برابر عشق به خدمت و اعتقاد و استفاده از همكاری نیروهای آگاه و عاشق بر « نمی توان »‌ و «‌نمی شود » می توان خط بطلان كشید .

شركت همگر توس در زمینه تولید قالب ها و ماشین آلات صنعتی مورد نیاز فعالیت می كند . همگر توس با برخورداری از نیروی انسانی كارآمد ،‌نرم افزارهای رایانه ای مناسب و ماشین آلات پیشرفته از شركت های ممتاز قالب سازی و ماشین سازی در استان خراسان است . در سال جاری این شركت در گروه صنایع فلزی و ماشین سازی به عنوان واحد نمونه استان خراسان انتخاب شد . در سال 1382 بمنظور بهره مندی از تكنولوژی روز دنیا ، قرار داد سرمایه گزاری مشترك بین همگر توس و یكی از بزرگترین سازندگان تجهیزات و ابزارآلات صنعت لاستیك در اروپا منعقد گردید .

عملیات توسعه شركت همگر توس در شهرك صنعتی ماشن افزار مشهد می باشد . شركت پویاگستر خراسان ،‌در اواخر سال 1376 با پشتوانه علمی و تجربی شركت پارت لاستیك بنیانگذاری گردید . در این مرحله تحقیقات گسترده ای در ارتباط با شركتهای اروپایی ارائه دهنده دانش فنی و سازندگان ماشین آلات كه در زمینه پروفیلهای لاستیكی صنعت خودرو فعالیت میكنند آغاز شد . در بهمن ماه سال 1379 ، با به پایان رسیدن فاز اول ساختمان و تاسیسات مرحله نصب و راه اندازی ماشین آلات آغاز گردید . پویاگستر در زمینی به مساحت 26 هزار متر مربع و با زیر بنایی در حدود 22 هزار متر مربع در شهرك صنعتی توس واقع گردیده است . پویا گستر با پیگیریهای انجام شده موفق به خرید دانش فنی در تولید پروفیلهای آب بندی خودرو از بهترین شركتهای اروپایی گردیده است .

ظرفیت اولیه تولید نوارهای لاستیك 2500 تن در سال بوده است . اما با توجه به توسعه سریع صنعت خودرو ، برنامه ریزی برای افزایش تولید خطوط تولید تا فروردین سال آتی از 4 خط به 9 خط در دست اقدام است . به همین منظور احداث یك سوله دو طبقه در شركت پویا گستر در حال انجام می باشد .

پویا گستر تولید قطعات لاستیكی برای خودروهای پژو 405 ،‌پژو 206 ، پژوپارس ، پژو RD و همچنین خودرو سمند را تحت لیسانس شركت Cooper standard بر عهده دارد .

شركت بسپار سازه توس در سال 1381 به بهره برداری رسید . وظیفه این شركت تولید كمپاند مورد نیاز دو شركت پارت لاستیك و پویاگستر می باشد . كمپاند ،‌ماده اولیه تولید لاستیك است . تا قبل از احداث شركت بسپارسازه توس ، كمپاند مورد نیاز كارخانجات گروه ، در خود كارخانجات تولید می شد . با افزایش تولید و آغاز به كار شركت پویاگستر خراسان ، شركت بسپار سازه توس احداث گردیده وبه طور مستقل وظیفه تولید كمپاند را بر عهده گرفت . بسپارسازه كه در حقیقت واحد كیمیاگری گروه به شمار می رود ، اولین و تنها كارخانه مستقل تولید آمیزه های لاستیكی برای صنایع لاستیك در خاور میانه به شمار می رود . ظرفیت اولیه شركت بسپارسازه توس 5500 تن در سال بوده است . همزمان با افزایش تولید در شركت های پارت لاستیك و بویژه پویاگستر ، ظرفیت كارخانه مذكور نیر در حال افزایش است . ظرفین روزانه بسپار سازه در حال حاضر حدود 22 تن است . بسپارسازه در زمینی به مساحت 11 هزار متر مربع در شهرك صنعتی توس ( واقع در محور مشهد – قوچان ) استقرار یافته است . عملیات توسعه و تكمیل شركت بسپارسازه ،‌ شامل احداث ساختمان ها و خریداری و نصب ماشین آلات جدید در حاب حاضر ادامه دارد .

از جمله طرحهای جدید گروه كارخانجات پارت لاستیك شركت بسپارتابان است . این شركت كه با هدف تولید انواع شیلنگهای لاستیكی خودرو تاسیس شده است ،‌در آینده نزدیك به مرحله تولید انبوه خواهد رسید ،‌ برای گسترش فعالیتهای این شركت ، عملیات ساختمانی در شهرك صنعتی چناران دنبال می شود . همچنین با توجه به اهمیت تامین به هنگام نیازهای مشتریان – ساپكو و سازه گستر سایپا – گروه كارخانجات یك مجتمع تولیدی با وسعت حدود 22 هزار متر مربع را در تهران در اختیار گرفته است . در این مجتمع امكان ذخیره سازی نیازهای یك هفته مشتریان و همچنین مجموعه سازی وجود دارد .

در حال حاضر تعداد افراد شاغل در گروه كارخانجات پارت لاستیك بالغ بر 2016 نفر است . كل مساحت مجموعه حدود 153 هزار متر مربع و مساحت ساختمان ها در حدود 80 هزار متر مربع می باشد .

گروه كارخانجات پارت لاستیك از تنوع زیادی برخوردار هستند . در حال حاضر محصولات این كارخانه حدود 400 قطعه مختلف را شامل می شود .

سوابق كاری او به شرح زیر می باشد :

سال 1339 كارشناس مركز آمار ایران

از سال 1346 تا سال 1356 مدیر مركز آمار استان خراسان

از سال 1356 تا سال 1358 مدیر مركز آمار استان اصفهان

سال 1358 معاون اجرایی و اداری مركز آمار ایران

سال 1359 بازنشسته مركز آمار

سال 1360 شروع فعالیت در بخش خصوصی

سال 1362 آغاز فعالیت در شركت پارت لاستیك كه ادامه دارد

موفقیت های شغلی :

1-         دریافت گواهینامه 9000QS از شركت DNV ،‌سال 2001

2-         دریافت گواهینامه 9001ISO از شركت DNV ، سال 1998

3-         دریافت رتبه A+ در ارتباط با استقرار نظام كیفیت از طرف شركت سازه گستر سایپا ، سال 1380

4-         دریافت گرید عملكرد فنی A با امتیاز 93 از شركت ساپكو ، سال 1379

5-         دریافت رتبه A ( درجه یك )‌در رابطه با سیستم تضمین كیفیت از شركت ساپكو ،‌سال 1378

6-         اخذ پروانه تحقیق و توسعه از وزارت صنایع سال 1375

7-         واحد تولیدی نمونه كشور و دریافت لوح تقدیر از ریاست محترم جمهور به مناسبت روز صنعت و معدن ، سال 1382

8-         اخذ عنوان واحد تولیدی نمونه استان خراسان در گروه صنایع فلزی و ماشین سازی توسط شركت همگرتوس ،‌سال 1382

9-         واحد تولیدی نمونه استان خراسان ، سال 1381

10- كارآفرین نمونه استان خراسان ،‌سال 1381

11- پیشكسوت نمونه استان خراسان ، سال 1380

12- دریافت تندیس افتخار سازنده برتر ساپكو ، سال 1380

13- واحد تولیدی نمونه استان خراسان ، سال 1379

14- دریافت لوح تقدیر به عنوان واحد تولیدی نمونه از وزارت صنایع ، سال 1377

15- واحد تولیدی نمونه استان خراسان ، سال 1376

16- دریافت لوح تقدیر به عنوان واحد تولیدی نمونه وزارت صنایع ، سال 1374

    17- واحد تولیدی برتر استان خراسان ،‌سال 1374

    18- دریافت لوح تقدیر از شركت ساپكو

ایرج یزدان بخش در مورد مشكلات قطعه سازان می گوید :

مشكلات صنعت ما به دو بخش عمومی و اختصاصی تقسیم می شود . در بخش عمومی باید به مواردی اشاره كرد كه زمینه ساز نامناسب بودن شرایط برای فعالیتهای صنعتی در كشور می باشند . این موارد باعث شده است كه ایران یكی از نامناسب ترین فضاها را برای كسب و كار داشته باشد . مشكلاتی نظیر شكاف تكنولوژیك با كشورهای پیشرفته و عدم امكان دستیابی به تكنولوژیهای جدید ، مشكلات مربوط به تامین نقدینگی ،‌نامناسب بودن برخی از قوانین ، عدم ثبات در قوانین ،‌و بوروكراسی زائد اداری از آن جمله هستند . در زمینه اختصاصی صنعت قطعه سازی ، مواردی نظیر تیراژهای پایین تولید در واحدهای قطعه سازی ، بی برنامگی در سفارشات كارخانجات خودروسازی ، واردات بی ضابطه قطعات مشابه ، تولید قطعات غیر استاندارد و نامناسب بودن ساختار هزینه در كارخانجات قطعه سازی از مشكلات خاص این صنعت است . در زمینه حل مشكلات عمومی صنعت كشور ، دولت بیشترین نقش و اثرگذاری را دارد . البته باید توجه داشت چنانچه دولت نتواند جامعه را در حل این مشكلات با خود هماهنگ و همراه نماید در اجرای برنامه های اصلاحی خود توفیق چندانی به دست نخواهد آورد . در این راه ضروری است تا یك اعتماد متقابل بین دولت و مردم به وجود آید . ایجاد و توسعه نهادهای مدنی بیشترین اثرگذاری را برای رسیدن به این هدف دارد .

در سالهای اخیر اقدامات مثبتی برای كاهش مشكلات جامعه صنعتی كشور انجام گرفته است كه مهمترین آن تدوین استراتژی توسعه صنعتی كشور است . هدف اصلی این استراتژی بهبود فضای عمومی فعالیت برای صنعتگران ذكر شده است . مشكلات اختصاصی قطعه سازان باید بوسیله خود آنان حل شود . تشكیل انجمن های قوی و ایجاد هماهنگی و همفكری بین قطعه سازان در این راه موثر است .

قطعه سازان باید تحقیق و توسعه را جدی بگیرند و با اجرای بهبود مستمر ، زمینه برای افزایش كیفیت و كاهش قیمت تمام شده فراهم آورند . قطعه سازان باید به جای گریز از نقاط ضعف خود آنمها را بپذیرند و در جهت رفع آنها اقدام نمایند . در غیر این صورت حتی چنانچه دولت هم از این صنعت حمایت كند باز هم نمی توان به رونق و پویایی صنعت قطعه سازی امید داشت .

و اما مدیری كه می داند در ه آینده ای گام بر خواهد داشت و با سرعت خیره كننده ای به سوی تحولات جهانی پیش می رود ، متولد 1319 در نیشابور است . او تحصیلات ابتدایی خود را در همین شهر گذرانده و دیپلم ریاضی خود را در تهران اخذ نموده است . او در سال 1352 در رشته زبان و ادبیات فرانسه فارغ التحصیل شده است و هم اكنون یكی از موفق ترین مدیران صنایع كشور است .

در پایان وقتی برای لحظاتی سكوت بر فضای اتاق حكمفرما میشود خاطرات بی صدا و پنهان در ذهنش شكل می گیرد ؛

مسیر مدیر صنعت پر از مخاطره و سانحه و تشویش است . من در ساخت این كارخانه به درون چاه افتادم و در ارتفاع 6 متری به آهن سوله برخورد كردم كه باعث شكستن سرم گردید و احتمالات بیشتری نیز وجود داشت . اتومبیلم بارها و بارها در مسیر جاده در معرض تصادفات وحشتناك قرار گرفته و در مسائل مالی نیز بارها و بارها تا مرز ورشكستگی پیش رفتم . سوانحی برای همكاران عزیزم پیش آمده ولی همواره عشق رسیدن به هدف چنان مرا در خود غرق كرده كه بلافاصله پس از هر اتفاقی به كلی آن را فراموش كردم . همه باید بدانند كه عشق بخدمت همه سختیها را به سرعت از ذهن می برد و مدیران می توانند هر مصیبتی را به فراموش تبدیل كنند
برچسب ها: کارآفرینان صنعت استان خراسان رضوی ، ایرج یزدانبخش ، مشهد بزینس ، مشهد تخفیف بزینس ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 16 بهمن 1396 02:59 ب.ظ

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

اسلاید شو

سرور مجازی ایران فروشگاه ساز دارالترجمه رسمی طراحی نما


اینجا همه چی درهمه 


 
 کیف پول و موبایل Sosha
 شارژر همراه پاور بانک
 کفش دخترانه نایک مدل هوراچی (خاکستری)
 کیف کار Massimo Dutti
 انگشتر متولدین فروردین ماه
 شلوار اسلش مردانه طرح Richey Games
 دستگاه طبقاتی آب کننده شکلات
 گوشی تلفن ثابت طرح لب و زبان
 ساعت 2 زمانه کاسیو جی شاک مدل GWG-1000
 چراغ خواب رنگین کمان
 پکیج عینک سه بعدی (اورجینال)
 مجسمه کلش طرح کینگ و کویین
 شلوار اسلش مردانه طرح King
 واکر کودک Moon Walk
 گیرنده دیجیتال تلویزیون (کامپیوتر و لپ تاپ) DVB-T
 جامایع دیواری طرح بینی
دکوراسیون داخلی حرکات یوگا دارالترجمه ناتی آشپزخانه صنعتی تماس با ما


خدمات فروشگاهی مشهد تخفیف


اینجا کلیک کنید
هاست لینوکس
 • ابر برچسب ها
 • لینکستان
 • لینکدونی
 • آخرین پست ها
 • آمار سایت
  • کل بازدید :
   بازدید امروز :
   بازدید دیروز :
   بازدید این ماه :
   بازدید ماه قبل :
   تعداد نویسندگان :
   تعداد کل پست ها :
   آخرین بازدید :
   آخرین بروز رسانی :
 •